Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı

Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı

Bakanlık olarak Ticaret erbabımızın, esnafımızın, üreticimizin rekabet gücünü ve finansmana ulaşma imkânlarını artırmak, uluslararası pazarlara açılmasını sağlamak amacıyla birçok projeyi ve e-devlet uygulamalarını bürokrasiyi azaltacak şekilde hızla hayata geçiriyoruz.

Esnaf Ve Sanatkârlarımız

Esnaf ve sanatkârlarımız; toplumun tüm kesimlerine yönelik üretimleriyle ekonomik büyümeye ve sosyal sisteme katkı sağlayan, ekonomik dinamizmin ve canlılığın kaynağını oluşturan, refahı tabana yayan, istihdama önemli düzeyde katkı veren, bunların yanında istikrarın da temel mekanizması olarak kabul gören bir kesimdir.

Ahilik kültür ve felsefesini yaşatıyoruz

Ahilik kültürünün ekonomik, sosyal ve kültürel hayatımıza kazandırılmasını sağlamak ve milletimizin önemli hasletlerinden biri olan yardımlaşma, birlik ve beraberlik duygusunu ekonomik hayatımızda canlı tutmak amacıyla

Tüm illerimizde Ahilik Haftası Kutlamaları gerçekleştiriyor,
Ahilik Ansiklopedisi ile Ahilik kültürünü gelecek nesilleri aktarıyor,
Yurtdışı etkinliklerle Ahiliği Dünya’ya tanıtıyoruz.

Bu kapsamda 2012- 2016 yılları arasında ilimizde ahilik kutlamalarına yönelik:

- Kurucusu olduğu Ahilik sistemi ile ticaret ve sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla düzenlenen 29. Ahilik Haftası Kutlamaları İlimiz Mülki İdare Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve Esnaf ve Sanatkârlarımızın katılımları ile Demokrasi Meydanında Atatürk Anıtına Çelenklerin konulması ve ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

26 Mayıs 2016 Perşembe günü Saat 10:00’da Maarif Kavşağından Almacı Pazarına Şahinbey Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı. Kortej yürüyüşü; Gaziantep Valisi, Gaziantep Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü, Ticaret Odası Başkanı, Sanayi Odası Başkanı, Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkanı, Ticaret İl Müdürü, kamu kurumlarının il ve bölge müdürleri, meslek odaları başkanları, üyeleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri öğrencileri ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleşti. Almacı Pazarında İl Müftüsünün ahilik duasını okumasının ardından ahi geleneği anlatılarak, Çeled Uşaglar Tiyatro Topluluğu tarafından temsili şet kuşanma merasimi sergilendi. Protokol mensupları tarafından açılış konuşmalarının  gerçekleştirilmesinin ardından Esnaf ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutlamalarda yılın ahisi seçilen bakır ustası Celal Açık’a Vali tarafından ahilik cübbesi giydirilerek plaket verildi. Yılın fahri ahisi seçilen esnaflara da kaftan giydirilerek plaket verildi. Tören sonrasında protokol mensupları Gaziantepli esnafları ziyaret ederek ahi pilavı ve helvası ikram ettiler. Tören Bakırcılar Çarşısı içerisinde Ahi Sokağı’nın açılışıyla sona erdi.

Eskinin Esnafı Şimdinin Sanayicisi ve Tacirlerine Vefa Ödülleri Töreni

26 Mayıs 2016 tarihinde Gaziantep Ticaret Odasında Gaziantep’in duayen sanayicisi ve tacirlerine ödül töreni düzenlendi. Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Ticaret Borsası ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerine üye eskinin esnafı şimdilerin sanayicisi ve taciri olan sektöründe öncü, ahilik geleneklerini yaşatan firma sahiplerine “ellerinize sağlık” temalı plaketler takdim edildi.

Hedefimiz; ülkemizi dünyanın sayılı ticaret merkezlerinden biri yapmak

Küresel ölçekte ortaya çıkan iktisadi gelişmeler doğrultusunda ticari hayatımızı yeni baştan düzenleyerek, ticarete yeni ve modern bir hukuki zemin kazandırdık. Ülkemizin dünyanın önde gelen ticaret merkezlerinden biri olması hedefi doğrultusunda, çağdaş ticari anlayışın bir ürünü olan Türk Ticaret Kanunu’nu yürürlüğe koyarak önemli yeniliklere imza attık.

Lisanslı Depoculukla İlgili Proje Ve Faaliyetlerimiz

Tarım ürünlerinin sağlıklı ortamlarda depolanması ve ürünlerin ticaretinin ürün senetleri vasıtasıyla yapılmasını sağlayan Lisanslı Depoculuk Sistemini ülkemizde uygulamaya aldık.

Bu kapsamda 2012- 2016 yılları arasında ilimizde lisanslı depoculuğa ilişkin:

- İlimizin ve bölgemizin kültürel ürünü antepfıstığının kalitesinin korunması ve sağlıklı şekilde depolanarak ürün standardizayonun sağlanması amacıyla Gaziantep Ticaret Borsası İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Cazibe Merkezleri destek proğramları kapsamında “Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk Tesisi Kurulumu Projesi” yürütmektedir. Bu Proje kapsamında 10.000 tonluk Antepfıstığı Lisanslı depo kurulacaktır.

- Bakanlığımız İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından Lisanslı depo işletmelerince Ürün senetlerini ve alivre sözleşmelerin ticaretini yürütmek üzere 5174 sayılı kanunun 53 üncü maddesine göre 03.11.2014 tarihinde yetkilendirilen Borsa Gaziantep, bu alanda Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetki almaya hak kazanmış ilk ve tek borsa Gaziantep Ticaret Borsası olmuştur.

Gaziantep Ticaret Borsası BORSA GAZIANTEP platformu 2016 yılı içerisinde 106.000 ton mısır, 42.000 ton buğday satışı gerçekleştirmiştir.

- Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 10.02.2005 tarih ve 5300sayılı Kanunu ile tarım ürünleri lisanslı depolarında muhafaza edilecek tarım ürünlerinin analizini yapmak, ürünün nitelik ve özelliklerini belirlemek, standartlara uygun olarak sınıflandırmak amacıyla Gaziantep Ticarey Borsası laboratuvarı 04.07.2014 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Hububat, Baklagiller ve Yağlı Tohumlar ürün grubunda hizmet vermek üzere Yetkili Sınıflandırıcı Faaliyet Belgesi almıştır.

Tüketicileri daha ileri seviyede korumaya yönelik tedbirler alıyoruz

Gelişmiş ekonomilerin en temel özelliklerinden biri de hiç şüphesiz tüketici haklarına gösterilen saygı ve duyarlılıktır. Tüketicilerimizin gelişmiş ülkelerde yaşayan tüketicilerle aynı haklara sahip olmaları, bilgilendirilmeleri, yasal haklarını kullanmaları ve kendilerini temsil etme konusunda özendirilmeleri hususlarına büyük önem vermekte ve çalışmalarımızı bu anlayışla yürütmekteyiz.

Bu kapsamda 2012- 2016 yılları arasında ilimizde tüketicilerimize yönelik:

-15 – 21 Mart 201 tarihleri arasında Tüketiciyi Koruma Haftası Etkinlikleri kapsamında Müdürlüğümüz tarafından; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile şehrin 20 farklı noktasında billboard, 4 farklı noktada 4 gün süreyle elektronik billboard, halk otobüslerine, tramvaylara bilgilendirici afişlerin asılması sağlanmıştır. Şahinbey Belediyesi işbirliği ile 78 sosyal tesiste dağıtımı yapılmak üzere afiş ve broşür basımı ve dağıtımı yapılmıştır. Şehitkâmil Belediyesi işbirliği ile mahalle muhtarlıklarına dağıtımı yapılmak üzere afiş ve broşür bastırılmış ve dağıtımı yapılmıştır.

İlimizde bulunan 4 alışveriş merkezinde 5 gün süre ile ilçe tüketici hakem heyetlerimizde görevli raportörler tarafından tüketicilere hakları ve sorumlulukları konularında birebir bilgilendirme yapılmıştır. Ayrıca alışveriş merkezlerinin yönetim kadrosına ve mağaza yetkililerine de 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna yönelik seminer verilmiştir.

Gaziantepsporlu futbolcular da bu hafta etkinliklerine tüketiciyi bilgilendirici bir pankart ile destek vermiştir. Futbolcular 12 Mart 2016 Cumartesi günü oynanan Gaziantepspor-Torku Konyaspor müsabakasına pankart ile çıkmışlardır. Müsabaka Lig TV’den de canlı yayınlanmıştır.

Gaziantep Üniversitesi İslahiye Meslek Yüksekokulu’nun 2015-2016 Akademik yılı “Toplumsal Duyarlılık Projeleri” dersi kapsamında personel ve öğrencilere tüketici semineri düzenlenmiştir.

Tüketicilerimizin; haklarını bilen, savunan ve piyasayı etkileme gücünün farkında olan bilinçli ve güçlü tüketicilere dönüşmeleri için bu hafta süresince okullarda alışveriş merkezlerinde, tramvaylarlarda, otobüslerde, muhtarlıklarda, reklam panolarında ve sosyal tesislerde tüketicilerimizi bilgilendirici afiş ve broşürlere yer verilmiştir.

Piyasa gözetimi ve denetiminde “güvensiz ürüne sıfır tolerans”

Bakanlığımız, “güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans” prensibi ve “bilinçli tüketici, basiretli tacir” anlayışı çerçevesinde tüketicileri korumak ve piyasada güvensiz ürün bulunmasını önlemek amacıyla kesintisiz olarak sorumlu olduğu bütün sektörlerde denetimlerini sürdürmektedir.

Bu kapsamda 2012- 2016 yılları arasında ilimizde piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin:

-09.12.2015 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde Müdürlüğümüz Gümrük ve Ticaret Denetmen Yardımcıları tarafından kreşler ve gündüz çocuk bakım evlerinin yetkililerine yönelik 0-6 yaş çocukların kullandığı oyuncaklarda standartlar konulu seminerde belirtilen kurumların oyuncak satın alma potansiyeli yüksek olduğundan dolayı önleyici nitelikte olduğuna değinilerek, oyuncağın tanımı, oyuncak görünümlü olup oyuncak olmayan ürünler, oyuncakların piyasaya arzında devlet, üretici ve dağıtıcının sorumlulukları, güvenli oyuncak ve CE işareti, oyuncağın taşıdığı genel ve özel riskler ile oyuncaklarda bulunması gereken uyarılar hakkında bilgilendirme yapılmıştır.     

- 06.03.2016 tarihinde Müdürlüğümüzde Gümrük ve Ticaret Denetmen Yardımcıları tarafından ilimizde faaliyet gösteren zincir marketlerinin yetkililerinin katılımıyla perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar ile fiyat etiketleri ve denetimi konulu bilgilendirme ve değerlendirme toplantısında perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar yönetmelik taslağı üzerine görüş ve öneriler alınmıştır. Ayrıca fiyat etiketi yönetmeliğinin incelenmesi ve denetimlerde nelere dikkat edildiği yönünde bilgilendirme yapılmıştır.

-13.04.2016 tarihinde Gaziantep Ticaret Odasında Müdürlüğümüz, Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Sanayi Odası işbirliği ile düzenlenen ve Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanı ve Gümrük ve Ticaret Uzmanları tarafından ayakkabı, tekstil, hazır giyim ve çocuk giyim sektörleri üretici ve satıcılarına yönelik piyasa gözetimi ve denetimi konularında bilgilendirme toplantısında ülkemizde tüketicinin korunmasından sorumlu tek otorite olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, tüketicilerin günlük hayatta kullandıkları bir çok ürünün piyasa gözetimi ve denetimi sorumluluğunu üstlendiği, ilgili sektör temsilcilerine 4703 sayılı Kanun, tüketici ürünlerinin güvenliğine ilişkin mevzuat ve temel unsurlar, fiyat etiketi, tanıtma ve kullanma kılavuzu konularına değinilmiştir.

-25.11.2016 tarihinde Müdürlüğümüzde Gümrük ve Ticaret Denetmen Yardımcıları tarafından Gaziantep’te oyuncak dağıtıcı ve satıcı firmalarına ve oyuncak satışı gerçekleştiren zincir marketlere yönelik Ekim ayında yayımlanan Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi. Seminerde oyuncaklar için müdürlüğün sorumlulukları, piyasa gözetimi ve denetimi, üretici / ithalatçının sorumlulukları, ürünlerin uygunluk değerlendirme prosedürleri, CE işareti bulundurma zorunluluğu, 04.10.2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği anlatıldı. Buna ilaveten oyuncağın taşıması gereken temel fiziksel ve mekanik özellikler, alevlenebilirlik, kimyasal özellikler, elektriksel özellikler ve hijyen gibi konular da anlatıldı. Ayrıca Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında 06.08.2017 tarihi itibariyle esas işletme konusu hızlı tüketim mallarının satışı olan büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmeler, satış alanlarının en az yüzde biri oranındaki raf alanının yöresel ürünlerin satışı amacıyla ayırılması gerektiği konusunda bilgilendirme yapıldı.

Tüketici şikayetlerini ulusal ve uluslararası alanda çözüyoruz

Bilindiği üzere tüketiciler ile satıcı ve sağlayıcılar arasındaki uyuşmazlıkların mahkemeye yansımadan masrafsız, hızlı ve kolay bir şekilde çözüme bağlanması amacıyla her il ve ilçede en az bir tane olmak üzere toplam 1011 adet tüketici hakem heyeti kurulmuştur.

Tüketici haklarının korunması konusunda lokomotif görevi üstlenmiş olan hakem heyetlerimize yapılan başvurular yoğunluğunu korumaya devam etmektedir.

Bu kapsamda 2012- 2016 yılları arasında ilimizde tüketici hakem heyetlerinde:

- 02.05.2016 – 06.052016 tarihleri arasında Gaziantep Ticaret Odasında, Müdürlüğümüz tarafından İpek Yolu Kalkınma Ajansına 2016 yılı Teknik Destek Programı kapsamında sunulan ve kabul edilen, “Tüketici Hakem Heyetlerini Destekleme Projesi” eğitimi gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımız Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü Tüketicinin Korunması Daire Başkanı ile Gümrük ve Ticaret Uzmanları tarafından ilimiz ve ilçelerinde tüketici hakem heyetlerinde görev yapan raportörlere yönelik düzenlenen eğitimde ilimizde bulunan bütün hakem heyetlerinde verilen kararlarda birlik sağlanması amaçlanmıştır. Eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları takdim edilmiştir.

-23.12.2016 tarihinde Gaziantep Sanayi Odasında Müdürlüğümüz Raportörleri tarafından İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyeti Raportörlerine yönelik yenilenen TÜBİS çalışmaları kapsamında eğitim düzenlenmiştir.

Kooperatiflere yönelik faaliyetlerimiz

Bakanlığımız; Türk Hukuk sistemi içinde özel önem verilerek bağımsız bir düzenleme yapılan bir ortaklık modeli olan ve bu gün sayıları 56 bine ulaşan kooperatiflere ve onların yedi milyondan fazla ortağına yönelik önemli hizmetler sunmaktadır.

Bu kapsamda 2012- 2016 yılları arasında ilimizde kooperatiflere yönelik:

-05.12.2015 tarihinde Hotel Grand Gaziantep’te S.S Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği tarafından bağlı kooperatiflerin yönetici, denetçi ve personellerine yönelik eğitim düzenlenmiştir. Eğitim programı süresince; kooperatiflerin tanımı, sermaye şirketleri ve derneklerden farkı, toplumsal ve ekonomik kalkınmadaki yeri ve önemi, kuruluş işlemleri, ortak olma, ortakların yükümlülükleri, yönetim ve denetim kurulunun temsil, görev ve sorumlulukları ve muhasebe uygulamalarına değinilmiştir.   

-Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi Belgesi ve Eylem Planında yer alan, “… 2.2 – Kooperatif Girişimciliği Eğitim Projesi (KGEP) çalışması yapılarak uygulamaya konması, 2.3 – Kooperatif denetim ve yönetim kurulu üyelerine eğitim ve sertifikasyon zorunluluğu getirilmesi…, 3.7 – Kadınlarımızın girişimcilik kabiliyetlerinin arttırılması ve ekonomide bir aktör olarak yer almalarının sağlanması için kooperatifler çatısı altında örgütlenmeleri yönünde çalışmalarda bulunulması…” faaliyetleri kapsamında; Bakanlığımız koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte hazırlanan Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanarak uygulamaya konulmuştur. Bu doğrultuda 30.03.2016 tarihinde Gaziantep Kent Konseyi Konferans Salonunda Bakanlığımız Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü …. Daire Başkanı ve Gümrük ve Ticaret Uzmanları tarafından Müdürlüğümüz kooperatif şubesi personellerine ve kadın meclisi üyelerine yönelik düzenlenen Kadın Girişimciliği Kooperatifçiliği tanıtım toplantısında kadın istihdamına genel bakış, neden kadın kooperatifleri, ülkemizde kadın kooperatifleri hareketi, Türkiye kooperatifçilik stratejisi ve eylem planında kadın kooperatifleri, yerel idarelerin rolü ve önemi, kooperatif nedir ve nasıl kurulur, kooperatifin organları, tek tip anasözleşme, kimler ortak olabilir konulu başlıklar yer almıştır.